reklama

Bloger vs. PC alebo "ako na to" (časť 5. - jpg, video a flash)

V predchádzajúcej časti o vkladaní MP3 do článkov bola reč o programe mpTrim na úpravu vašich nahrávok. Ten nemusíme ale môžeme využiť aj pri vkladaní foto - galérii, resp. flash - animácii. Poďme však pekne poporiadku - ako vytvoriť a následne vložiť (nielen) do článku flash alebo video.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

 Programov, ktoré umožňujú vytvorenie flash-galérie, je veľké množstvo. Každému vyhovuje samozrejme niečo iné, no opäť - po niekoľkých pokusoch a pátraní - som objavil vynikajúci free program s názvom "ANVSOFT Flash Slide Show Maker 2.02" (stiahnuť si ho môžete tu), ktorý je nielen veľmi jednoduchý, nenáročný a intuitívny, ale mysllím, že svojimi možnosťami uspokojí každého, kto chce svoj článok na blogu občas oživiť flashovou animáciou vytvorenou z vlastných fotografii alebo si vytvoriť na CD vlastnú foto-prezentáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Skôr, ako si predstavíme samotný program, jedna dôležitá rada, ako si pripraviť svoje fotografie na tvorbu flash-animácie.

O tom, ako upraviť samotné fotografie, bola reč v tomto článku a v jeho pokračovaní. V prípade tvorby flashovej animácie je tu ale jeden rozdiel, týkajúci sa veľkosti pripravovaných fotografii. Tu odporúčam max. šírku fotografie 400 pixelov, pretože samotné fotografie budeme neskôr vkladať do rámikov flash-animácie a v prípade prekročenia veľkostného limitu sa nebude vaša stránka zobrazovať čitateľom korektne.

****

Tvorba animácie v programe "ANVSOFT Flash Slide Show Maker 2.02"

Po nainštalovaní programu sa nám otvorí toto okno:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
úvodné okno programu
úvodné okno programu 

Ďalší postup ja veľmi jednoduchý. Pokiaľ začíname a používame program po prvý krát, klikneme na tlačidlo "Create New project" (môžeme kliknúť namiesto toho aj na tlačidlo "Next"

vytvorenie nového projektu
vytvorenie nového projektu 

otvorí sa nám prázdne okno na vloženie vami vybraných a vopred upravených fotografii. Po kliknutí na tlačidlo "Add Photo" sa otvorí váš prieskumník, z ktorého vyberiete fotografie (možno pridávať viac fotografii naraz); po ich označení a klinutí na tlačidlo "Otvoriť/Open" sa fotografie zobrazia v okne programu a môžeme kliknúť opäť na tlačidlo "Next".

vloženie vašich fotografii
vloženie vašich fotografii 

vložené fotografie
vložené fotografie 

Teraz prichádza na rad rozšírené nastavenie.

1. "Album title" - tu si môžeme zvoliť ľubovoľný názov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. "Width" a "Height" - tu zvolíme veľkosť výslednej prezentácie ("width" max. 500 pixelov).

3. "Theme" - vyberieme ´skin´ podľa svojho vkusu (nie všetky sú vhodné pre použitie na blogu, pretože nie u všetkých sa dá zmeniť ich veľkosť - viz. krok č.2)

4. "Decorate..." - môžeme si vybrať z niekoľkých efektov, ktoré budú vo výslednej animácii prekrývať fotografie (bubliny, pohybujúce sa čiary, srdcia a pod.) Osobne príliš nepreferujem tieto ´rušivé´ efekty, preto používam v tomto prípade voľbu "No decoration".

5. "Backround Music for Slide Show" - je na vás, či sa rozhodnete výslednú animáciu ozvučiť alebo nie. V prípade, že áno, vyberte si vhodnú skladbu vo formáte MP3 a upravte ju spôsobom opísaným v predchádzajúcej časti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

POZOR!

v tomto prípade odporúčam skladbu ´skrátiť´ čo najviac, aby sa výsledná veľkosť animácie (vložené fotografie + nahrávka) zmestila do veľkostného limitu 3MB (aj spolu s fotografiou k perexu, ilustračnou fotografiou k článku či akoukoľvek inou prílohou).

6. "Transition duration" a "Photo show duration" - pri tejto voľbe môžeme nastaviť čas prechodového efektu medzi jednotlivými fotografiami a čas zobrazovania jednotlivých fotografii.

tu odporúčam (v prípade ozvučenia animácie) spočítať si výsledný čas zobrazovania jednotlivých fotografii a tomu prisposobiť aj dĺžku nahrávky.

rozšírené nastavenie
rozšírené nastavenie 

Po týchto nastaveniach sa bude čitateľovi prezentácia (ozvučená či neozvučená) zobrazovať vo vašom článku s náhodnými prechodovými efektami a všetky snímky sa budú zobrazovať v predvolenom čase nastavenom v kroku č. 6

Je tu ale samozrejme možnosť nastaviť si prechodové efekty (typ aj čas), názvy i čas zobrazenia jednotlivých snímok individuálne pre každú fotografiu.

Po načítaní fotografii do okna programu (obr. č. 4) stačí klilknúť na ktorúkoľvek fotografiu pravým tlačidlom myši a vybrať voľbu "View Image Options...". Otvorí sa vám nasledujúce okno:

úprava jednotlivých fotografii
úprava jednotlivých fotografii 

1. "Title" - tu môžete zmeniť názvy jednotlivých fotografii

2. "Transition Effect" - možnosť vybrať typ prechodového efektu medzi touto a nasledujúcou fotografiou

3. "Transition Duration" a "Show Duration" - individuálne nastavenie času

Po týchto nastaveniach klikneme opäť na tlačidlo "Next". Otvorí sa nám ďalšie okno pre samotné vytvorenie flash-animácie, v ktorom necháme pre našu potrebu zaškrtnutú prednastavenú voľbu "Create Flash File Only" a klineme na "Next"

vytvorenie samotnej animácie
vytvorenie samotnej animácie 

po otvorení okna nastavíme výstupné parametre "Output Settings"

"Output Folder" - nastavíme zložku, do ktorej chceme vytvorenú animáciu vo formáte .swf uložiť (Implicitne je prednastavená zložka "output", ktorá sa vytvorí automaticky pri inštalácii programu, môžeme však výstupnú zložku ľubovoľne zmeniť - uložiť animáciu napr. na plochu). Výslednú animáciu ukladáme nielen vo formáte .swf pre použitie na blogu /Flash file name/ ale môžeme si ju uložiť aj vo formáte .html /Html file name/.

Pri premenúvaní animácie dbajte opäť na KOREKTNÉ pomenovanie súboru, pretože práve ten budeme neskôr uploadovať na server blogu.

Po týchto nastaveniach klikneme na tlačidlo "Publish Now!"  

nastavenie pre vytvorenie animácie
nastavenie pre vytvorenie animácie 

Po kliknutí na tlačidlo "Publish Now!" prebehne samotný proces tvorby animácie a po jeho dokončení sa otvorí nasledujúce okno:

automatické vytvorenie animácie a jej dokončenie
automatické vytvorenie animácie a jej dokončenie 

Klikneme na "Close" (↑) a následne sa otvorí okno s názvami vytvorenej animácie a zložkou, do ktorej sme ju uložili. Klikneme na "Exit" (↓), po čom sa nás program spýta, či chceme aplikáciu ukončiť.

(ne)ukončenie aplikácie
(ne)ukončenie aplikácie 

Pokiaľ klikneme na tlačidlo "Ano" a vytvárali sme úplne novú animáciu, program nám ponúkne možnosť uložiť práve vytvorený projekt vo formáte .fss pre ďalšie použitie, úpravu prípadne opravu vytvorenej flashovej animácie.

V tom prípade sa otvorí okno prieskumníka a projekt môžete ľubovoľne pomenovať a uložiť do akejkoľvek zložky podobne, ako pri nastavení ukladania samotnej animácie. V budúcnosti sa môžete k projektu vrátiť tak, že pri otvorení samotného programu zvolíte namiesto možnosti "Create New Project" možnosť "Open an existing project" ( obr. č. 1)

uloženie projektu pre budúce použitie
uloženie projektu pre budúce použitie 

Po kliknutí na tlačidlo "Uložiť" sa projekt uloží a program sa automaticky zavrie.

****

Toľko pomerne obsiahly, no napriek tomu jednoduchý a intuitívny spôsob tvorby flash-animácie pre váš blog či domácu prezentáciu na CD/DVD.

Teraz sa spoločne pozrime na to, ako dostať vytvorenú flashovú animáciu priamo do článku. Existujú dva jednoduché spôsoby: jeden vo vizuálnom editore "WYSIWYG", - zrejme najrozšírenejšom a na blogu najpoužívanejšom; a spôsob vkladania animácii v editore "Html". Ten, kto ovláda prácu v html, nebude mať s najväčšou pravdepodobnosťou problém s vkladaním flash-animácie do článku, preto sa pozrime na spôsob vkladania v editore "WYSIWYG".

Predovšetkým musíme vytvorenú flash-animáciu vo formáte .swf uploadovať v súborovom manažéri na server blogu - postup je rovnaký, ako pri ´naťahovaní´ fotografii k článku či MP3.

Na lište s ovládacími prvkami editora sa nachádza tlačidlo na vloženie flash-okna. (v pravom hornom rohu zobrazenie v html)

tlačidlo na vloženie flash okna
tlačidlo na vloženie flash okna 

Po kliknutí na tlačidlo sa otvorí okno, do ktorého vkladáme údaje zo súborového manažéra a zvolíme prípadne veľkosť okna animácie.

vložíme údaje zo súborového manažéra
vložíme údaje zo súborového manažéra 

1. "Flash súbor" - tu vložíme link článku a link flash súboru skopírované zo súborového manažéra

2. "Veľkosť" - nastavíme veľkosť, v ktorej sa bude okno flashovej animácie zobrazovať v článku (tu musíme zohľadniť veľkosť fotografii, ktorú sme použilli pri samotnej tvorbe animácie a veľkosť rámika animácie, ktorú sme si zvolili pri jej tvorbe). Osobne používam pri tvorbe animácie šírku fotografii 400 pixelov, šírku rámika max. 450 pixelov a tu - pri vkladaní do článku max. veľkosť 500 pixelov.

3. po zadaní údajov klikneme na tlačidlo "Vložiť" a naskytne sa nám v editore takýto pohľad:

vložené flash okno v článku
vložené flash okno v článku 

Objekt môžeme ľubovoľne umiestniť vľavo, na stred alebo vpravo jednoduchým spôsobom - označíme ho jedným kliknutím, klikneme na jednu z ikoniek pre zarovnanie 

zarovnanie (umiestnenie) flash okna
zarovnanie (umiestnenie) flash okna 

 

a po jeho správnom umiestnení môžeme pokračovať v písaní článku.

tip:

Nezabúdajte priebežne ukladať soju prácu a po kliknutí na "ULOŽIŤ ČLÁNOK" si skontrolujte kliknutím na voľbu "Zobraziť článok" výslednú podobu článku s flash-animáciou tak, ako sa bude zobrazovať vašim čitateľom.

****

Takto sa budú čitateľom zobrazovať vami vytvorené flash-animácie vo vašom článku:

neozvučená / ozvučená

neozvučené flash
neozvučené flash 

 

ozvučená flash animácia
ozvučená flash animácia 

****

VIDEO

Ako som spomínal už v predchádzajúcej časti, blog doznal za posledný rok mnoho zmien. Verím, že sa časom blog.sme.sk dopracuje aj k vlastnej fome video-blogu, zatiaľ sú tieto možnosti pomerne obmedzené. Nie však nemožné - či už chcete svoj článok oživiť vlastným videom či dotvoriť ho tématicky videom z internetu, je tu známe "You Tube".

Faktom ostáva, že kvalita videa z tejto stránky nie je najlpešia, no občas využiť túto možnosť stojí určite za to. A postup je tiež pomerne jednoduchý.

Stačí otvoriť si stránku "You Tube" (kde môžete po registrácii vkladať aj vlastné videá) a vyhľadať si to, čo potrebujete. Po otvorení príslušnej stránky sa vám spolu s oknom playera otvorí vedľa neho aj pole so základnými údajmi a linky na skopírovanie:

linky na skopírovanie
linky na skopírovanie 

V tomto prípade je najjednoduchšie prepnúť si zobrazenie článku z editora WYSIWYG (kliknutím na tlačidlo "HTML" vpravo hore na lište s ovládacími prvkami editora) na zobrazenie v editore "html" a do okna "Editácia HTML", ktoré sa vám otvorí, vložiť (napr. úplne na koniec zobrazeného článku) html-kód, skopírovaný z položky "Embed". Potom stačí potvrdiť zmenu a bude to v článku (opäť po vašom zarovnaní napr. na stred) vyzerať nasledovne:
Tak... a to je zatiaľ všetko. Želám veľa úspechov a invencií.
Súvisiace články:
* práca s textom práca s fotografiou 1 práca s fotografiou 2 vkladanie MP3 vkladanie MP3 ešte raz
 

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu